inż. arch. Grzegorz Buczek
architekt, urbanista, działacz samorządowy. Absolwent Politechniki Śląskiej i Politechniki Warszawskiej, wykładowca w Zakładzie Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury PW. Zajmuje się m. in. urbanistyką, gospodarką przestrzenną, ochroną dziedzictwa kulturowego, partnerstwem publiczno-prywatnym oraz współpracą z samorządami. Przez kilka kadencji wiceprezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich; od września 2006 członek Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich. Odznaczony złotymi odznakami SARP i TUP. Wieloletni radny samorządów warszawskich. Był także m.in. zastępcą dyrektora Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Biura Zarządu m. st. Warszawy oraz sekretarzem Rady Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Warszawy.
inż. arch. Ludwik Chełkowski
polsko-kanadyjski architekt/urbanista specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni publicznej w dużych kompleksach urbanistycznych, a w szczególności interesujący się aspektem człowieka w przestrzeni miasta. Wieloletnie doświadczenie współpracy z „National Capital Commission” w stolicy Kanady. Zrealizował szereg projektów w przestrzeniach publicznych m.in w Polsce, Kanadzie, Algierii czy Wielkiej Brytanii.
Artur Brzyski
wykładowca kierunku Mediaworking na Collegium da Vinci w Poznaniu. Wspomaga klientów w budowaniu strategii i modeli biznesowych, a także obecności marek w marketingu wielokanałowym. Zwolennik zarządzania opartego o design management i projektowania opartego o metody service design. Prelegent na takich konferencjach jak FORUM IAB, Mobile Trends, Marketing i Technologie. Na studiach Miasta i Metropolie prowadzi zajęcia poświęcone metodologii projektowania usług miejskich oraz marketingowi miejsc i projektów.
Artur Celiński
zastępca redaktora naczelnego Res Publiki Nowej, członek redakcji Magazynu Miasta i szef zespołu DNA Miasta, politolog. Inicjator i członek Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych działającego przy Narodowym Centrum Kultury. Miejski aktywista, członek Kongresu Ruchów Miejskich. Ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast.
Dariusz Duma
absolwent filozofii, uczeń ks. Józefa Tischnera. Jest właścicielem firmy konsultingowej Chiltern Consultancy Polska oraz współwłaścicielem firmy informatycznej eoNetworks. Prowadzi zajęcia szkoleniowe z przedsiębiorczości, sprzedaży, zarządzania i komunikacji na terenie całej Polski; doradza managerom w zarządzaniu karierą i rozwojem zawodowym; inwestuje w ciekawe przedsięwzięcia ? zwłaszcza w zakresie technologii IT. Jest stałym felietonistą pism „Gentelman i Home & Market”, gdzie zajmuje się popularyzowaniem zagadnień związanych z pracą i rozwojem zawodowym.
Kinga Jakubowska
kulturoznawca, prezes zarządu fundacji Legalna Kultura, pracowała jako producentka filmowa, dystrybutorka filmów, prowadziła warsztaty z zakresu edukacji filmowej i edukacji medialnej, współzałożycielka KINO ŚWIAT, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnie realizuje z Legalną Kulturą projekt Kultura Na Widoku, który zagości w przestrzeni publicznej ponad 60 polskich miast.
Przemysław Jedlecki
Przemysław Jedlecki w „Gazecie Wyborczej” pracuje od 2000 roku. Pisze o miastach, polityce i komunikacji. Autor projektu Miasta Idei, wydawca serwisu katowice.wyborcza.pl oraz kwartalnika Miasta Idei. Ekonomista i politolog. Absolwent „Szkoły Redaktorów Gazety Wyborczej” oraz studiów podyplomowych „Miasta i metropolie. Studia miejskie” Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Michał Kwasieborski
Doświadczony projektant specjalizujący się w projektowaniu produktu, przestrzeni oraz grafiki użytkowej. Przez 7 lat pracował jako art director w kilku warszawskich agencjach reklamowych. Obecnie w swojej pracy wiele uwagi poświęca zagadnieniom związanym z projektowaniem partycypacyjnym. Absolwent wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz podyplomowych studiów z zakresu Projektowania usług na SWPS, Design management w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego i Studiów miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej na warszawskiej ASP. Obecnie pracuje nad doktoratem o projektowaniu partycypacyjnym w przestrzeni publicznej, na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Współzałożyciel i aktywny członek engage warsaw, gdzie angażuje się w inicjatywy związane z projektowaniem przestrzeni publicznej, a także w prowadzenie warsztatów, na których uczy pracy metodą service design thinking i prototypowania.
Aleksandra Litorowicz
kulturoznawczyni, animatorka kultury, założycielka portalu warszawskiego street artu i sztuki publicznej Puszka (puszka.waw.pl), portalu o Warszawie przyszłości FUTUWAWA (futuwawa.pl), a także współredaktorka „Warsaw City Alive” – przewodnika po Warszawie. Autorka książki „Subkultura hipsterów. Od nowoczesnej etyki do ponowoczesnej estetyki”. Absolwentka podyplomowego studium ewaluacji w Instytucie Socjologii UW. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grzegorz Młynarski
socjolog i projektant. Od 2004 roku zajmuje się projektowaniem zrównoważonych usług, strategii brand experience oraz innowacyjnych rozwiązań dedykowanych mieszkańcom miast. Wraz z Ewą Rudnicką prowadzi od 2011 r. Pracownię Miejskich Innowacji – Sociopolis.
Dorota Monkiewicz
jest dyrektorką Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, a także współautorką jego Koncepcji Programowej. Na początku lat dwutysięcznych zasiadała w Radzie Programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wcześniej przez blisko dwie dekady była kustoszem sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1996 roku założyła Fundację Zbiorów Sztuki Współczesnej dla MNW (obecnie Fundacja GESSEL), której celem było poszerzanie i promocja zbiorów polskiej sztuki. Przez lata pełniła funkcję prezeski Sekcji Polskiej AICA (Association of Art Critics).
Martyna Obarska
antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach oraz infrastrukturę instytucji kultury. Ponadto specjalizuje się w tematyce wykorzystania nowych technologii w mieście. Prowadzi warsztaty badawcze i szkolenia z urzędnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i seniorami.
Pomysłodawczyni numeru Res Publiki Nowej poświęconego tematyce animacji kultury. Współpracowała z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej oraz DNA Miasta. Od dwóch lat związana z Laboratorium EE – firmą technologiczną zajmującą się projektowaniem i wdrażaniem usług cyfrowych. Wykładała historię warszawskich osiedli mieszkaniowych w Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej). Autorka książki o warszawskim osiedlu socrealistycznym „MDM, między utopią a codziennością” (2010) i redaktorka tomu zbiorowego „Miasto na żądanie” (2014).
Tomasz Szymański
Przedsiębiorca i twórca beginning | creative collaboration agency. Zajmuje się budowaniem zespołów dedykowanych do wykonania projektów z różnych dziedzin oraz wdrożeniem tych projektów w życie. Organizator warszawskich kolacji przedsiębiorców w globalnej inicjatywie 9others.com.Współpomysłodawca i członek zespołu Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, stawiającego sobie za cel organizację zasobów uniwersytetu na rzecz współpracy z biznesem i współtworzenia innowacji społecznych. pl.linkedin.com/in/szymanskitomasz/
Bogna Świątkowska
pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i dizajnerów młodego pokolenia. Inicjatorka i wydawca ogólnopolskiego magazynu społeczno-kulturalnego „Notes.na.6.tygodni”. Naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998-2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Członkini Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy oraz Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych przy Narodowym Centrum Kultury.
Wojciech Wagner
od dwóch lat naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej w miejskim biurze architektury i planowania przestrzennego. Pochodzi z Łodzi. Pisze na Wydziale Architektury PW doktorat o suburbanizacji. Studiował urbanistykę na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze, pracował dla brytyjskiej fundacji Save Europe’s Heritage.
Joanna Wawiórka-Kamieniecka
absolwentka kierunków animator i menedżer kultury na UMCS w Lublinie oraz animacji kultury na UJ w Krakowie. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w praktycznej i teoretycznej animacji sektora kultury.
Angażuje się w działania interdyscyplinarne, w których przenikają się role twórcy i odbiorcy kultury, gdzie dominują aspekty społeczne i integracyjne. Opiekuje się projektami, które wpływają na ludzi, ich życie i postrzeganie miasta. Wykorzystuje kulturę jako impuls do zmian, sposób na kreowanie sytuacji w najbliższym otoczeniu. Od 2015 roku koordynuje festiwal Noc Kultury. Prowadzi zajęcia na kierunkach Dizajn miejski na KUL oraz Miasta i metropolie. Studia miejskie na ASP w Warszawie. W Warsztatach Kultury w Lubinie pracuje także przy projektach Magiczna Latarnia i Małe Inne Brzmienia.
Marta Żakowska
animatorka kultury i badaczka miejska. Współzałożycielka Magazynu Miasta. Specjalistka w obszarze rozwoju zrównoważonych przestrzeni publicznych. Pomysłodawczyni programu badawczego poświęconego miejskim politykom senioralnym „Starsze Miasta”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014. Członkini Instytut Badań Przestrzeni Publicznej. Autorka licznych tekstów poświęconych zrównoważonym przestrzeniom miejskim, wykluczeniom i społecznościom lokalnym publikowanych m.in. w Kulturze Popularnej, Architekturze, Architektura&biznes, Magazynie Miasta, Przekroju, dwutygodniku i Gazecie Wyborczej. Prowadzi autorskie seminaria na studiach Miasta i Metropolie w IBPP.