26.06.2022
Szanowni Państwo,
pragniemy zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskim konkursie na realizację dzieła w metrze warszawskim. Mamy gorącą nadzieję, że konkurs będzie stanowił okazję do artystycznej współpracy, w ramach której uczestniczki i uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować swoje prace w galerii A 19 funkcjonującej pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz – co równie istotne – w przestrzeni publicznej.
Hasłem przyświecającym tegorocznej edycji jest „woda”. Jednym z palących problemów współczesnego świata jest globalny kryzys wodny związany nie tylko ze sposobem gospodarowania tzw. zasobami wody, ale także ze sposobem myślenia o wodzie „jako takiej”. Woda jest bowiem nie tylko warunkiem istnienia życia i nie tylko z niej pochodzimy oraz składamy się, ale także – o czym często się zapomina – za jej pośrednictwem doświadczamy świata, a więc dzięki niej możemy identyfikować się z problemami ekologicznymi.
Niniejsza edycja konkursu jest kierowana do całej społeczności szkół artystycznych, tzn. do pracowników i pracowniczek zatrudnionych na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, uczestniczek i uczestników Szkół Doktorskich oraz studentów i studentek. Stanowi ona kontynuację wcześniejszych edycji, a zarazem rozszerzenie ich formuły w taki sposób, aby otworzyć galerię „A19” na artystki i artystów z całej Polski.
Proponując wyżej wskazaną tematykę konkursu, pragniemy zwrócić uwagę – artystów i artystek, a także publiczności odwiedzającej galerię – na konieczność wypracowania wrażliwości na wodę oraz „akwatycznej wyobraźni”.
Organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), który jest odpowiedzialny za realizację nagrodzonego projektu. Instytut jest jednostką łączącą działania badawcze i edukacyjne z artystycznymi, a od 2007 roku prowadzi galerię sztuki A19 (https://ibpp.pl/a19/), znajdującą się na jednej ze stacji warszawskiego metra – tam właśnie znajdzie się nagrodzona praca – oraz wirtualną galerię sztuki„A19_2021” (https://ibpp.pl/a19_2021/), w której zostaną pokazane wszystkie nadesłane prace.
W załączeniu przesyłamy opis tematyki konkursu wraz z warunkami, a także publikację prezentującą historię Galerii A19, historię, którą uczestniczki i uczestnicy najbliższego konkursu – na co bardzo liczymy – będą kontynuować.
CEL KONKURSU
Wyłonienie projektów, które zostaną zaprezentowane w Galerii A19 i w wirtualnej Galerii A19_2021 w roku akademickim 2021/2022 i 2022/2023.
Galeria A19 Marymont to przestrzeń, gdzie swoje projekty prezentować mogą młodzi artyści. Powstała ona już w fazie projektowania stacji i stała się miejscem ekspozycji projektów wybieranych cyklicznie w konkursie. W projekcie wystroju wnętrza stacji zaplanowano specjalną przestrzeń do prezentacji sztuki najnowszej. Jest to ściana o wymiarach 35,87 m na 3,36 m funkcjonująca jako zmieniający się element wnętrza. Jest to również miejsce, gdzie codziennie pojawiają się tysiące pasażerów, a więc i potencjalnych gości galerii.
Galeria działa od 2007 roku.
TEMATYKA KONKURSU
Tematyką konkursu jest hydro-sztuka i akwatyczne wyobraźnie. Jest on odpowiedzą na globalny kryzys wodny i związaną z nim potrzebę wrażliwości na doświadczanie świata przez pryzmat wody rozumianej jako podstawa życia na Ziemi oraz najbliższa nam osoba nie-ludzka. Matronat ideowy nad konkursem przyznany jest hydrofeministce, Astridzie Neimanis, która mówi, że wszystkie_wszyscy jesteśmy ciałami wodnymi. Nie tylko bowiem pochodzimy z wody i składamy się z niej, ale przez nią doświadczamy świata i możemy identyfikować się z problemami ekologicznymi. Projekt billboardu powinien skłaniać do refleksji nad zmianami w hydrosferze związanymi z kryzysem klimatycznym wywołanymi działalnością człowieka, takimi jak susze, powodzie, zakwaszenie wód oceanicznych, podnoszenie się poziomu mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, zanieczyszczenia ściekami i mikroplastikiem, zanikanie mokradeł, raf koralowych i bioróżnorodności. Powinien jednak również oferować konstruktywną opowieść o wodzie w rozwijającym się polu twórczych działań o tej tematyce. Nie bez powodu United Nations ogłosiła lata 2021-2030 Dekadą Oceanografii dla Zrównoważonego Rozwoju, zapraszając naukowczynie i naukowców do tworzenia rewolucyjnych rozwiązań na rzecz poprawy stanu wód. Ta jednak nie nastąpi, jeśli nie poprawimy naszego codziennego stosunku do wody, wodnej polityki i sprawiedliwości. Proponowany w ramach konkursu zwrot w stronę hydro-sztuki zaprasza do współtworzenia dialogu nauki i sztuki. Zachęca do uruchomienia akwatycznych wyobraźni w celu budowania przyszłościowych opowieści o wodzie i lepszym świecie, uwzględniających więcej-niż-ludzkie więzi z wodą. Skłania do włączania dynamicznie rozwijającego się obszaru technologii we wspólnototwórcze i kulturotwórcze działania naprawcze.
Tekst i pomysł edycji: dr Ewelina Jarosz
ZASADY KONKURSU
- Konkurs jest kierowany do pracowników zatrudnionych na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, uczestników Szkół Doktorskich i studentów Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetów Artystycznych i Wydziałów Sztuk Pięknych w Polsce.
- Organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
- Za realizację nagrodzonej pracy odpowiada Instytut Badań Przestrzeni Publicznej.
- Konkurs jest jednoetapowy.
- Uczestniczki_uczestnicy nie ponoszą opłat za udział w konkursie.
- Dopuszczalne jest składanie projektów w zespołach autorskich.
- Nagrodą w Konkursie będzie realizacja zwycięskiego projektu w przestrzeni stacji metra „Metro Marymont” w Galerii A19.
- Nagrody pieniężne nie są przewidziane w konkursie.
- Projekt powinien zawierać:
a) krótką ideę projektu – opis i uzasadnienie tematu (300 – 500 słów)
b) projekt prezentacji przygotowany w formie pliku cyfrowego „tiff” lub „pdf” uwzględniający proporcje przestrzeni Stacji Metra Marymont 358,7 x 33,6 cm. - Projekt przeznaczony do realizacji musi spełniać następujące parametry:
a) należy złożyć w formie pliku cyfrowego 358,7 x 33,6 cm w rozdzielczości 300 dpi
b) Tryb kolorów: CMYK
c) projekt powinien uwzględniać miejsce na przestrzeń opisową po lewej stronie (szerokość części opisowej 34,2 cm), która jest stałym elementem i przygotowywana jest przez organizatora konkursu.
d) ze względu na technologię przygotowywania ekspozycji projekt powinien uwzględniać możliwość losowego przycięcia po prawej stronie na szerokości ostatniego metra. - Projekty przyjmujemy na pendrive’ach (USB), lub kartach pamięci:
a) plik z projektem realizacji;
b) plik z imieniem i nazwiskiem autora/współautora wraz z notką biograficzną (ok 300 słów) i danymi kontaktowymi: adres mailowy i nr telefonu autora/współautora;
c) wypełnione i podpisane „Oświadczenie”, które stanowi załącznik do niniejszego regulaminu. - Uczestnicy_uczestniczki oświadczają, że projekt zgłoszony w ramach Konkursu jest wynikiem ich autorskiej twórczości i nie zawiera elementów opracowań chronionych prawami autorskimi stron trzecich.
- Uczestnictwo w konkursie oznacza zaakceptowanie przez biorącego w nim udział artystę_artystkę (autora/autorkę_współautora/współautorkę) wymienionych w regulaminie zasad i warunków.
- Projekty należy przesłać na adres: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5, 00-068 Warszawa z dopiskiem (Konkurs A19).
Organizator nie zwraca przesłanych nośników. - Dyrektor Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej powołuje Jury konkursu.
- Członkowie Jury nie mogą brać udziału w konkursie.
- Jury dokonuje oceny formalnej, decyduje o dopuszczeniu do konkursu zgłoszonego projektu i wyłania zwycięską pracę.
- Kryteriami oceny projektów są:
a) zgodność z podaną tematyką
b) poziom artystyczny projektu (zob. pkt. 9 b)
c) zawartość konceptualna projektu (zob. pkt. 9 a) - Ogłoszenie werdyktu Jury nastąpi 31 marca 2022 r. na stronie Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej www.ibpp.pl.
- Od werdyktu Jury nie ma odwołania.
- Wybrany projekt kierowany jest do realizacji zgodnie z umową pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie a Metrem Warszawskim Sp. z o.o..
- Udział w konkursie i jego wygrana zobowiązuje autora/współautora_autorkę_współautorkę do podjęcia dalszych prac projektowych oraz przestrzegania harmonogramu i współpracy z Organizatorem w celu terminowej prezentacji odsłony w Galerii A19.
- Zgłoszenia będą przyjmowane do rozpatrzenia do 13 marca 2022 r.
- Publiczna prezentacji realizacji projektu nastąpi w 28 kwietnia 2022r.
- Czas trwania konkursu może zostać przedłużony przez Organizatora; Organizator zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminu podania wyników konkursu.
- Projekty niespełniające wymagań, o których mowa w Regulaminie konkursu lub przekazane po upływie terminu, nie będą podlegały ocenie.
- O wyniku konkursu Organizator poinformuje na swojej stronie internetowej. W terminie 1 miesiąca od ogłoszenia wyników konkursu wszystkie oceniane projekty zostaną̨ upublicznione w formie ustalonej przez Organizatora w wirtualnej Galerii A19_2021. Udostępnienie wizualizacji projektu może nastąpić tylko za pisemną zgodą artysty, która stanowi załącznik do niniejszego regulaminu („Oświadczenie”).
- Uczestnik_uczestniczka Konkursu, którego projekt zostanie nagrodzony realizacją (zwycięzca_zwyciężczyni konkursu), oświadcza, że zezwala bezpłatnie, bezwarunkowo i bezterminowo na wykorzystywania projektu zgłoszonego jako projekt w celu jego realizacji oraz w celach informacyjnych, marketingowych i promocyjnych przez Organizatora oraz Metro Warszawskie sp. z.o.o. na następujących polach eksploatacji:
a) w zakresie rozpowszechniania projektu – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnienie projektu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym w tym w sieci teleinformatycznej,
b) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
c) wprowadzania do pamięci komputera w nieograniczonej liczbie kopii,
d) wprowadzania do obrotu egzemplarza projektu jak i wizerunku tego projektu w formie utrwalonej a w szczególności Organizator może reprodukować dzieło w katalogach (w wersji drukowanej, jak i elektronicznej), ulotkach, opracowaniach dotyczących ekspozycji, na których będzie wystawiane; publikować w Internecie, w serwisach społecznościowych, itp. - Udzielenie licencji w zakresie ustalonym powyżej na korzystanie z projektu przez Organizatora rozpoczyna się
z dniem ogłoszenia werdyktu Jury. - Autor/współautor_autorka/współautorka oświadcza, że:
a) przysługujące mu_jej autorskie prawa osobiste i majątkowe do projektu nie są w żaden sposób ograniczone
lub obciążone prawami osób trzecich oraz projekt nie narusza praw osób trzecich;
b) nie udzielił_udzieliła żadnej osobie licencji wyłącznej ani niewyłącznej uprawniającej do korzystania z projektu;
c) posiada wyłączne prawo do udzielania zezwoleń na rozporządzanie i korzystanie z projektu; - Prawa i zezwolenia, o których mowa w dalszej części, obejmują całość praw i zezwoleń, niezbędnych do eksploatacji projektu w zakresach określonych powyżej.
- W przypadku wystąpienia przeciwko Organizatorom łącznie lub każdemu z Organizatorów Konkursu oddzielnie osoby trzeciej z roszczeniami wynikającymi z naruszenia jej praw, osoba zgłaszająca zobowiązana jest do:
a) wystąpienia w procesie (w przypadku dochodzenia na drodze sądowej) i podjęcia wszelkich czynności w celu zwolnienia Organizatora Konkursu z udziału w sprawie
b) pełnego zaspokojenia tych roszczeń i tym samym zwolnienia Organizatora Konkursu od obowiązku świadczeń z tego tytułu. - Uczestniczki/uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu uczestniczenia w konkursie, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016 r), zwanego dalej RODO. W zakresie, w jakim została udzielona zgoda na przetwarzanie danych osobowych, przysługuje prawo do jej cofnięcia. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Administratorem danych osobowych jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5; 00-065 Warszawa. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować na adres e-mail: iodo@asp.waw.pl. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgody osoby, której dane dotyczą tj. art. 6 ust. 1 lit. a) RODO.
Akademia przetwarza dane osobowe w celu organizacji konkursu. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Akademię znajdują się na stronie internetowej pod adresem: www.asp.waw.pl/dane-osobowe/.