Galeria A19 Marymont


Galeria A19 Marymont to przestrzeń wystawiennicza, w której swoje prace cyklicznie prezentują artyści. Galeria działa od 2007 roku na antresoli stacji metra Marymont w Warszawie. Powstała ona już w fazie projektowania stacji i stała się miejscem ekspozycji prac wybieranych w konkursach lub w cyklach kuratorskich. Artyści mają do dyspozycji ścianę o wymiarach 35,87 x 3,43 m funkcjonującą jako zmieniający się element wnętrza. Jest to również miejsce, gdzie codziennie pojawiają się tysiące pasażerów, a więc i potencjalnych gości galerii.

Galeria działa pod patronatem i opieką Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej.

Od 2007 roku na stacji prezentowane są prace głownie młodych artystów i absolwentów uczelni artystycznych. Jak dotąd swoje prace zaprezentowali m.in.: Karol Radziszewski, Anna Pisarska, Julia Curyło, Zbigniew Sikora, Mateusz Lenart, Łukasz Rudnicki, Piotr Wachowski, Monika Prus, Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach, Mariusz Waras (m-city), Arkadiusz Karapuda, Paweł Nocuń, Rafał Kowalski, Tomasz Milanowski, Jan Mioduszewski, Marcin Chomicki, Mikołaj Dziekański, Piotr Macha, Małgorzata Jabłońska, Marcin Podolec, Agata Zbylut, Adam Wójcicki, Mariusz Filipowicz, Krzysztof Jabłonowski.

Od września 2012 do maja 2014 w Galerii A19 realizowany był projekt 1/?. Projekt był efektem współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej i Metrem Warszawskim (organizatorzy), firmą Ströer (sponsor produkcyjny wydruków) i odbywał się pod patronatem medialnym pism: „Aspiracje” (Pismo Warszawskich Uczelni Artystycznych) oraz „Obieg”. Za koordynacje projektu odpowiedzialny był dr Arkadiusz Karapuda.

Od września 2014 do października 2015 w Galerii realizowany był cykl „Metrowe Komiksy”, którego kuratorką była Monika Małkowska. W jego ramach prezentowane były nawiązujące do medium komiksu prace autorstwa: Piotra Macha, Marcina Podolca, Małgorzaty Jabłońskiej, Adama Wójcickiego i Agaty Zbylut.

Obecnie w Galerii A19 wystawiany jest cykl dotyczący medium fotografii pt. „FOTOMETRO”

Mariusz Filipowicz
Kto Ty jesteś?- autoportret zbiorowy
Krzysztof Jabłonowski
Pamięć                                     fotografii
Izabella Bryzek i  David Tolley
EOS SP567058
Marta Nadolle i Monika Kozak
Myślę o Tobie ciągle
Marta Mielcarek          eeeeeeeeee
Widok 01
Małgorzata
Jabłońska
Piotr
Macha
Marcin
Podolec
Adam
Wójcicki
Agata
Zbylut